‘De stad als ecosysteem’

Algemeen

Nijmegen - Op 8 december presenteert het Architectuurcentrum Nijmegen het jaarprogramma ‘De stad als ecosysteem’ met pitchpresentaties en interviews over natuurlijke bouwmaterialen en experimentele technieken. De stad is grootverbruiker van energie en grondstoffen. Samen met vier gastsprekers worden vernieuwende circulaire bouwmethoden en materialen in de spotlights gezet. Wat is er nodig voor een biobased revolutie? Het programma start om 19.30 uur en is kosteloos te volgen via YouTube.

Voorbeeldprojecten

Storyteller en presentator Lucas de Man van stichting Nieuwe Helden geeft een toelichting op The Exploded View en The Growing Pavilion (DDW 2019), een radicale kijk op het ontwerpen van grootschalige, klimaatvriendelijke gebouwen. Lideweij Lenders, architect bij MAATworks, presenteert Mijn Houten Huis: vijf rijwoningen in Nijmegen Noord, gebouwd van natuurlijke, hernieuwbare grondstoffen. Met dit voorbeeldproject voor het gebruik van constructieve geprefabriceerde oplossingen in hout, won MAATworks de Spaanse Egurtek runner-up Award 2020 in de categorie bouw.

Voor ecobouwer Patrick Schreven (ECO+BOUW) zijn de voordelen van ecologisch bouwen al lang bewezen. Hij laat zien hoe we gezonde, comfortabele gebouwen uit circulaire materialen tot de nieuwe standaard kunnen maken. Ten slotte neemt Pablo van der Lugt (Green Matters / TU Delft en schrijver van Tomorrow’s Timber) de kijker mee in de laatste ontwikkelingen op productgebied en richt onze blik op de toekomst: Welke slimme ontwerpprincipes uit de natuur kunnen we vertalen naar technische oplossingen? En hoe beïnvloeden nieuwe producten het ontwerp van toekomstige gebouwen?

Volgende stap

Aansluitend gaan de sprekers in gesprek over de ‘volgende stap’: hoe kunnen de beproefde maar nog relatief weinig ingezette methoden hun weg naar de sector beter vinden? Welke kansen bieden ze voor de grote klimaatopgaven waar we nu voor staan? Is er voldoende inzicht in kostenefficiëntie ten opzichte van beproefde bouwmethoden? En hoe kun je opdrachtgevers verleiden op grotere schaal te kiezen voor ecologisch bouwen?

A sunny afternoon

Dit is een programma in het kader van ‘A SUNNY AFTERNOON: De stad als ecosysteem’. Afgelopen jaar onderzocht het Architectuurcentrum Nijmegen (ACN) de betekenis van natuur in de stad, ze bekeken de stad door de ogen van het dier, zetten natuurinclusieve hoogbouw op de agenda en stelden voedsel uit de stad op de proef.

Link naar de livestream: https://www.youtube.com/watch?v=iPl-dl6kahc&feature=youtu.be