De JO17-spelers van sv Blauw-Wit op de foto bij de voorvertoning van de film 'Kappen' waarin zij figureren als teamgenoten van de hoofdrolspelers.
De JO17-spelers van sv Blauw-Wit op de foto bij de voorvertoning van de film 'Kappen' waarin zij figureren als teamgenoten van de hoofdrolspelers.

‘Eigenlijk was het een boek zonder voetbal’

Algemeen

11 jeugdspelers van sv Blauw-Wit bekeken zondag in CineMec Nijmegen de voorvertoning van de film ‘Kappen’, die 15 december in première gaat. Ze figureerden als ploeggenoten van de hoofdrolspelers. Telkens als er een Blauw-Witter in beeld kwam, was er hilariteit in de bioscoopstoelen. “Hé Thom, dat ben jij!”

In de herfstvakantie vorig jaar vonden de filmopnames al plaats. Nu was het eindelijk zover: de spelers van Blauw-Wit konden het resultaat bekijken. Ze zagen in CineMec, samen met hun familieleden, een film die alles in zich heeft: spanning, actie, zoete romantiek en humor.

Maar het gaat de jonge voetballers natuurlijk vooral om het voetbalgedeelte, want daarin hebben ze gefigureerd. “Er was eigenlijk geen voetbal in het boek ‘Kappen’ van Carry Slee”, zegt Niek Teunissen, de uitvoerend producent. Maar als metafoor voor verbroedering en vriendschap was het element voetbal heel handig.”We vonden het mooi om te laten zien wat er gebeurt als een hecht team uit elkaar valt. Het werd voor ons een symbool. Ze gaan daarna ook heel slecht voetballen.”

Figurant

Van de Blauw-Witters is Thom Westerink het langst in beeld. In totaal zo’n 10 seconde. Dat is het lot van de figurant: er kunnen zomaar scènes uitgeknipt worden. “Van elke 6 seconden die we filmen, blijft er 1 seconde over in de film”, schetst Teunissen.

In de slotminuten van de film duikt keeper Timo voor de kenner opzichtig onder een schot van hoofdrolspeler Sander (Tonko Bossen) door. “Had ie makkelijk kunnen hebben”, klinkt het uit de zaal. “Och, je moest eens weten hoe vaak het shot over moest”, zegt een van de ouders die als begeleider bij de filmopnames aanwezig was. “Hij stopte telkens de bal.”

‘Kappen’ is geen voetbalfilm. Er zijn diverse verhaallijnen en deze worden allemaal met raffinement uitgewerkt. Vriendschap, gebroken gezinnen, (huiselijk) geweld, kalverliefde: het komt allemaal voorbij. Dit maakt het een film voor een breed publiek. Van cheesy zwijmelscènes voor de liefhebber van romantische films tot (brommer)achtervolgingen voor fans van wat meer actie.

Het valt de jongens van Blauw-Wit op dat er bepaalde scènes die geschoten zijn helemaal niet terugkwamen in de film. Bijvoorbeeld de douche-scène. “Ik mis een hele wedstrijd”, merkt een van de spelers op. “Dat klopt”, zegt Teunissen. “We hebben beelden van twee wedstrijden tot één wedstrijd versneden.”

Niet in blauw-wit

Voor wie de film gaat bezoeken: de Blauw-Wit-jongens spelen met de hoofdrolspelers in het rood-zwart en niet het vertrouwde blauw-wit. Saillant detail: jeugdspelers van VDZ uit Arnhem dragen in de film de Nijmeegse tenues.

www.facebook.com/KappenDeFilm

De Blauw-Wit-spelers en hun familieleden bij de voorvertoning van de film 'Kappen'.
Niek Teunissen en Emily van Dijk van de productiemaatschappij Shooting Star geven tekst en uitleg over de film 'Kappen'. Op de achtergrond CineMec-directeur Gerben Kuipers.