De Nijmeegse LHBTI-beweging op de 'Regenboogtrappen'.
De Nijmeegse LHBTI-beweging op de 'Regenboogtrappen'.

Politieke steun Regenboog Stembusakkoord

Algemeen

Nijmegen - Op initiatief van de Nijmeegse LHBTI-beweging wordt een Regenboog Stembusakkoord gesloten met een groot aantal Nijmeegse politieke partijen. In dat akkoord is afgesproken waar de partijen en de LHBTI gemeenschap gezamenlijk werk van willen maken in de periode tot 2022. De ondertekening is vrijdag 9 maart tijdens de verkiezingsavond ‘Regenboogstemmen Tellen’ in het Roze Huis aan de Sint Anthoniusplaats 1 in Nijmegen.

Tussen 19.00 en 21.00 uur kruisen de lijsttrekkers de degens. COC-Nijmegen-voorzitter Ap Willemsen: “De afgelopen jaren hebben wij als Nijmeegse LHBTI-beweging veel werk gemaakt van het vriendelijker maken en houden van Nijmegen voor transgenders, biseksuelen, homoseksuele mannen en lesbische vrouwen (LHBTI). Wij doen dit onder meer door het organiseren van bijeenkomsten en het geven van voorlichtingen op scholen. Om al deze activiteiten te kunnen blijven voortzetten, is steun van Nijmeegse bedrijven, instellingen en sociaal-culturele organisaties nodig, maar ook van de gemeente Nijmegen.” Daarom is ingezet op een Regenboog Stembusakkoord waarin zowel de politieke partijen als de LHBTI-beweging aangeven waarop zij de komende jaren gezamenlijk willen inzetten. “Gezamenlijke doelen waaraan zowel de gemeente als de beweging in woord en daad gaan bijdragen.”

Gezien de brede steun vanuit de verschillende politieke partijen is de verwachting dat het nieuwe Nijmeegse coalitieakkoord of raadsprogramma de zin zal bevatten dat komende 4 jaar gewerkt zal worden aan de uitvoering van de afspraken uit het Regenboog Stembusakkoord.

Daan Janssen van homojongerenorganisatie Dito: “De gemeente heeft de afgelopen jaren laten zien dat haar inzet het verschil kan maken. Zo is er veel werk gemaakt van het ondersteunen van het onderwijsproject SchoolsOUT: een succesvolle onderwijsmethode die inmiddels landelijk navolging krijgt. Ook het feit dat er een gemeentelijke adviescommissie LHBT-beleid is, speelt een belangrijke rol in de continuïteit van het gemeentelijke beleid. Het is van belang voor de oudste roze stad van Nederland dat ondersteuning van deze zaken ook in de toekomst doorgaat.”

Sander Ederveen van Roze Woensdag is verheugd over het af te sluiten Regenboog Stembusakkoord: “Door de ondertekening laten de politieke partijen en de LHBT-beweging zien zich eensgezind hard te willen maken voor een prettig en veilig roze Nijmegen. En dat Nijmegen zich zowel binnen als buiten gemeentegrenzen manifesteert als een trotse LHBTI-stad met evenementen als Roze Woensdag en de Eurogames “

Adrie Luykx van Gay Sport Nijmegen stelt verder “Met het ondertekenen van het Roze Stembusakkoord laten Nijmeegse partijen zien hoe belangrijk het is dat er een klimaat wordt gestimuleerd waarin LHBTI’ers zichzelf kunnen zijn zonder gediscrimineerd of belemmerd te worden, bijvoorbeeld bij het sporten.” Dian Voortman van het Roze Huis Nijmegen vult aan: “Het is mooi dat de politieke partijen de rol van de LHBTI-beweging erkennen en dat zij deze willen blijven ondersteunen en faciliteren. Dat geldt nadrukkelijk ook voor de huisvesting van de beweging. Een goede en betaalbare huisvesting is noodzakelijk om te blijven functioneren”

De belangrijkste afspraken uit het akkoord zijn:

Acceptatie van LHBTI-jongeren bevorderen
Genderinclusief beleid voeren
Sporten toegankelijker maken
Het LHBTI-merk ‘Nijmegen’ verder uitbouwen
LHBTI-vluchtelingen zich thuis en veilig laten voelen
De Roze Loper uitrollen naar de sociale wijkteams
Samen werken aan een veilige stad
Extra aandacht besteden aan transgenders en intersekse personen
Hard blijven werken aan seksuele gezondheid: pilot HIV-preventiepil PrEP
Rekening houden met verscheidenheid aan samenlevings- en gezinsvormen
Beter faciliteren van de LHBTI-beweging

Vrijdag 9 maart wordt het Regenboog Stembusakkoord ondertekend door de lijsttrekkers van SP, Gewoon Nijmegen, GroenLinks, D66, PvdA, VVD, CDA, Stadspartij De Nijmeegse Fractie, OPA/Hard voor Nijmegen, VoorNijmegen.nu, Partij voor de Dieren, Ouderen Belangen Nijmegen. Partijen die niet ondertekenen zijn ChristenUnie en 50-Plus. Tussen 19:00-21:00u. kruisen de lijsttrekkers van de politieke partijen de degens tijdens de verkiezingsavond in het Roze Huis in Nijmegen (St Anthoniusplaats 1). Prof. dr. Anna van der Vleuten, hoogleraar verbonden aan de Nijmeegse opleiding Politicologie, leidt de avond.

Namens LHBTI-Nijmegen tekenen COC Regio Nijmegen (oa. Team Voorlichting, ASG/COCKTAIL voor en met LHBT asielzoekers, Damessalon, Transgendergroep, Bi-Café, Herensalon, Café Dapper), Dito! (Nijmeegse organisatie voor LHBT+ jongeren t/m 28 jaar, met Jong & Out dat ontmoetingen organiseert voor jongeren onder 19 jaar, ongeacht seksuele- en genderidentiteit), Gay Sport Nijmegen (organisator Pink Summer Sports toernooi in samenwerking met de Nijmeegse gaysportverenigingen), Lesbisch Archief Nijmegen (beheert duizenden (Nijmeegse) affiches, prentbriefkaarten, buttons, boeken, video’s en foto’s van en over de Nijmeegse vrouwen- en pottenbeweging), Nederlands Netwerk Intersekse / DSD (nationaal hoofdkantoor gevestigd in Nijmegen), Pride Photo Nijmegen (brengt lesbiennes, homo’s, biseksuelen en transgenders (LHBT’ers) in al hun verscheidenheid en diversiteit in beeld), Roze Woensdag (is de stichting achter de Roze Woensdag in de Vierdaagse) en Het Roze Huis (de thuisbasis van COC Regio Nijmegen, DITO en vele andere organisaties en initiatieven).