Camiel Lemmens.
Camiel Lemmens. Foto: Bianca van Houten

Muziekzomer Gelderland 2025: toptalenten op betoverende locaties

Algemeen

GELDERLAND - Muziekzomer Gelderland barst los en wel van 25 juli tot en met 9 augustus. Hét festival vol jonge topmusici, verrassende concerten en betoverende locaties in heel Gelderland. De zomer staat voor de deur en dus is het tijd om het programma te ontdekken: de kaartverkoop is gestart. 

Van intieme kamermuziek tot grootse orkestwerken, maar ook dans, literatuur en AI: Muziekzomer Gelderland heeft het allemaal. Daarnaast zijn er arrangementen die het perfecte dagje uit compleet maken.

Highlights

In Muziekzomer Gelderland hoort het publiek de voorhoede van Nederlands muziektalent. Deze zomer geniet men opnieuw van optredens door het Jeugdorkest Nederland, het Nationaal Jeugdorkest én het Jong Metropole, dat het tienjarig jubileum viert. 

Een aantal bijzonder getalenteerde musici doet het festival aan. Hoornist Camiel Lemmens won in 2024 de BNG Muziekprijs en is young artist in residence tijdens de Muziekzomer Gelderland en verzorgt drie uiteenlopende programma’s. Hij wordt geroemd om zijn veelzijdigheid en creativiteit. 

Het Jeugdorkest Nederland vroeg maanden geleden pianist Nikola Meeuwsen als solist, nog niet wetend dat hij in juni 2025 de eerste prijs zou winnen bij de Koningin Elisabethwedstrijd. Een gouden greep! Samen met de jonge pianovirtuoos brengt het orkest een bijzonder avondconcert in het karakteristieke Radio Kootwijk. 

Violiste Teddy Sicking, winnaar van de Keep an Eye Outstanding Talent Award, komt met haar band TJ’s Pretty People een swingende show spelen. De Serie Hoogtepunten brengt een aantal van deze concerten samen voor een voordelige prijs. 

Young Artist in Residence

 Hoornist Camiel Lemmens is een zeer veelzijdig en creatief musicus. Hij is momenteel plaatsvervangend solo hoornist bij het Düsseldorfer Symphoniker en studeert tegelijkertijd in München. Door de Muziekzomer Gelderland 2025 is hij gevraagd drie programma’s samen te stellen. In ‘Revolutie in Gelderland’ hoort het publiek verhalen over een korte, maar zeer bewogen periode van 25 jaar (1781–1806). Een tijd waarin heel Europa, Nederland én ook Gelderland enorme omwentelingen ondergingen. Camiel Lemmens legt hierin de verbinding met muziek uit de betreffende periode van Mozart, Beethoven en Reicha. 

In ‘Hoor(n)!’ toont Camiel alle kanten van zijn instrument en vormt de warme koperklank de basis voor een kleurrijk kamermuziekprogramma. Als kers op de taart maakt het publiek in ‘AI: Artistic Intelligence’ kennis met een nieuwe vorm van samenspel, namelijk met technologie. Met een loopstation en zijn instrument creëert Camiel een performance met behulp van AI, die input zal gebruiken vanuit het publiek. De Serie Young Artist in Residence omvat alle drie deze programma’s.

Herpakken van verbinding 

Muziekzomer Gelderland is het uitgelezen moment om even terug te keren naar jezelf, elkaar, en op te laden bij de meest prachtige concerten. De musici hebben dit feilloos aangevoeld en ontwikkelden programma’s waarin natuur en menselijke verbinding centraal staan. Het jonge Brioso Trio en danseres Hinako Yukimoto nemen publiek in ‘Bospad’ mee op een reis die begint in de dagelijkse hectiek en eindigt bij innerlijke rust. 

In ‘Alle Markten Thuis’ horen we tot muziek omgetoverde gesprekken tussen de  Borski’s (Isabel Pronk en Valentine Blangé) en mensen op de markt, en mag het publiek ook meepraten! 

Het Otilka Quartet en saxofoniste Ileana Termini bieden een uitdagend programma, ‘Connection’, over alle connecties én consequenties die ons vormen.

De Muziekzomer Buiten

Het is wel zo lekker om in de zomer buiten van muziek te kunnen genieten. Daarom stelt de Muziekzomer Gelderland met veel liefde programma’s samen die in de openlucht te beleven zijn. 

In de Beekbergse Tuinen kan er zelfs een hele middag doorgebracht worden met twee gratis concerten op één dag. In ‘Pastorale’ duikt een strijksextet de natuur in. Zij voeren de Zesde Symfonie (‘Pastorale’) van Beethoven in kleine bezetting uit en laten de natuurgeluiden horen die in dit werk terugkomen. Door dit werk buiten uit te voeren kunnen zij zelf de connectie met de omgeving aangaan en het publiek laten genieten van een totale soundscape van compositie en spontane interactie. 

Het concert ‘In Praise of Shadows’ wordt ook een aantal keer buiten uitgevoerd: een samensmelting van kunstvormen met livemuziek en Japanse bloemschikkunst (ikebana). In dit programma werpt Duo Nim licht op contrast en harmonie en maken zo verborgen schoonheid zichtbaar en hoorbaar in nieuw werk van componiste Aya Yoshida. 

Ga voor het volledige programma en tickets naar www.muziekzomer.nl 

Afbeelding
Jong Metropole
Otilka Quartet
Duo Nim