Cybersecurity in het AI-Tijdperk

Algemeen Kort nieuws

NIJMEGEN - Zijn we online nog veilig nu AI de cybersecurity verandert? Aanvallers gebruiken AI om aanvallen op te schalen en snel kwetsbaarheden te vinden, en kunnen zelfs AI-tools manipuleren. Verdedigers zetten dezelfde technologie juist in om systemen te beschermen.

Op maandag 12 oktober onderzoeken Stjepan Picek (UniZG/RU) en Willem Jan de Voogd (TNO) in het Science Café wat AI betekent voor onze digitale veiligheid. Met elektronische beats van Raaf Modular. De voertaal is Engels.

Ben je nog wel veilig online? Nu AI zich in de strijd mengt, begeven we ons op onbekend terrein in de cybersecurity. Wie krijgt uiteindelijk de overhand, aanvallers of verdedigers? Recente grootschalige hacks en datalekken laten zien hoe afhankelijk de samenleving is van een veilige digitale infrastructuur.

Met AI kunnen aanvallers overtuigende nepstemmen en -beelden genereren, phishingaanvallen opschalen en kwetsbaarheden sneller en gerichter dan ooit opsporen. Maar ook de AI-systemen die we dagelijks gebruiken, kunnen worden aangevallen. Met de juiste combinatie van woorden kan een aanvaller een chatbot manipuleren om gegevens prijs te geven of zijn regels te negeren.

Tegelijkertijd biedt AI grote mogelijkheden om verdedigers te helpen aanvallen te detecteren en digitale systemen te beschermen. Dezelfde technologie werkt dus aan beide kanten. Wie heeft uiteindelijk de overhand? Kunnen we erop vertrouwen dat AI ons tegen AI beschermt?

Op maandag 12 oktober staan deze vragen centraal in het Science Café Nijmegen. Stjepan Picek (Universiteit van Zagreb & Radboud Universiteit) neemt ons mee naar de voorhoede van de cybersecurity en laat zien hoe AI verandert wat aanvallers en beveiligingsexperts kunnen doen. Willem Jan de Voogd (TNO) verbreedt het perspectief: hoe beschermen we onze privacy, hoeveel besluitvorming laten we over aan AI en hoe houden organisaties grip wanneer ze steeds afhankelijker worden van deze systemen? Samen verkennen ze de kansen, risico’s en verrassingen die ontstaan wanneer AI zich mengt in de strijd om onze digitale veiligheid.

Tussen wetenschap, drankjes en discussie door zet Raaf Modular de synthesizers aan en vult de avond met elektronische beats en ambiance.

sprekers /20u Stjepan Picek (UniZG/RU) en Willem Jan de Voogd (TNO)

muziek /19u30 Raaf Modular

moderator Ronald Kleiss

tijd maandag 12 oktober 2026, 19u30/20u – 22u
locatie The Shamrock, Smetiusstraat 17, Nijmegen

entree gratis entree (vrije inloop)

voertaal Engels

info www.sciencecafenijmegen.nl