Kodai Sano van NEC viert zijn doelpunt tegen Almere City FC.
Kodai Sano van NEC viert zijn doelpunt tegen Almere City FC. Foto: Broer van den Boom/Orange Pictures

NEC perfecte springplank voor Japanners: ‘Snel geschikt voor Eredivisie’

Algemeen

NIJMEGEN - De Eredivisie is al jarenlang bekend terrein voor menig Japanse voetballer. Voor sommigen is het een springplank om naam te maken in de top, voor anderen de plek om met hun mentaliteit en verfijnde techniek de harten van de fans te stelen. 

Omdat steeds meer technisch directeuren hun netwerk uitbreiden naar het Aziatische continent, is het dan ook niet gek dat Carlos Aalbers, technisch directeur van NEC, deze zomer met Kento Shiogai alweer de zesde Japanner naar de Eredivisie haalde. Dit viel ook ESPN op. Zij maakten in het transferprogramma Tekengeld een reportage over deze trend.

Momenteel spelen er zes Japanners in de Eredivisie, waaronder Koki Ogawa, Kodai Sano en Kento Shiogai. Zij maken deel uit van een groep van 30 Japanse voetballers die actief zijn of waren op Nederlandse bodem. “Ieder land heeft zijn eigen voetbalcultuur. Japan is een land met veel technische spelers, met goede handelingssnelheid in kleine ruimtes”, vertelt Aalbers in de uitzending. “Daarnaast beschikken ze allemaal over een goede instelling en mentaliteit. Ze zijn dus snel geschikt voor de Eredivisie. Echter: fysiek zijn ze nog niet helemaal klaar voor het hoogste niveau en onze Nederlandse Eredivisie is niet de competitie met de hoogste intensiteit in Europa. Dat maakt het een mooie tussenstap voor deze spelers om vervolgens een verdere stap te kunnen maken.”

Japan investeert sinds het organiseren van het wereldkampioenschap van 2002 intensief in hun eigen voetbalcultuur. Ze hebben daar een plan ontwikkeld: ‘Road to 2050’, met als doel wereldkampioen te worden in eigen land en Japan zo een toonaangevend voetballand te maken. Hierdoor zie je steeds meer Japanse namen binnen de Europese voetbalgrenzen verschijnen, ook in de Eredivisie. 

Zo werd afgelopen zomer met de komst van Kento Shiogai in De Goffert een ware Japanse ‘K3’ (Koki Ogawa, Kodai Sano en Kento Shiogai) gevormd. “Voor Shiogai ontstond er tijdens de zomer een gedachtewisseling. Eerst wilde hij studeren aan de universiteit en dat combineren met wedstrijden in de J1 League. Toen ik zijn ouders vertelde dat hij in een vertrouwde omgeving terecht zou komen met al twee andere Japanse spelers, is hij van gedachten veranderd. Dat was belangrijk, want met die twee Japanners heeft hij steun die hem kan helpen en faciliteren”, aldus Aalbers. Ook analist Daan Sutorius is onder de indruk. “We hebben Shiogai nog niet uitgebreid kunnen bewonderen, maar het is wel een interessant type. Een centrumspits die voor 19-jarige leeftijd al heel sterk is. Aalbers vertelde ook een leuk verhaal over hoe hij Coldplay opzette toen hij Shiogai ophaalde van het vliegveld, omdat dat de muziek is waar Shiogai van houdt. Het is mooi om te zien dat door succesverhalen bij NEC zo’n jongen uiteindelijk voor deze club kiest.”