De fotowand in de Emaushof bij het stadhuis van Nijmegen waar alle slachtoffers van het bombardement een naam en gezicht hebben gekregen.
De fotowand in de Emaushof bij het stadhuis van Nijmegen waar alle slachtoffers van het bombardement een naam en gezicht hebben gekregen.

Zevende druk wandelboekje ‘Brandhaarden Bombardement’

Algemeen

Nijmegen - De vraag naar het wandelboekje ‘Route Brandhaarden Bombardement, Nijmegen februari 1944’ blijft onverminderd groot. Daarom verschijnt deze week de zevende druk, de totale oplage bedraagt dan 9.500 stuks. De afgelopen jaren zijn al 8.500 exemplaren verkocht.

De wandelroute en de verhalen in het boekje maken duidelijk hoe zwaar de stad getroffen is op die fatale dinsdag 22 februari 1944. Bijna achthonderd doden en enkele duizenden gewonden waren de trieste balans. Het historisch hart van de stad werd die dag in één klap weggevaagd. Wandelaars lopen langs de ‘grens’ van het destijds verwoestte stadshart. De wandeling ‘verklaart’ ook de huidige vorm en uitstraling van het Nijmeegse centrum.

In het compacte boekje zijn 22 verhalen opgenomen over bijzondere plekken in de binnenstad met herinneringen aan die 22 februari 1944. Ook is er informatie in te vinden over de markering van de brandgrens in het centrum met herinneringsplaatjes en wordt stilgestaan bij de wederopbouw van het stadshart. In de nieuwste uitgave is eveneens aandacht voor de plaatsing van de fotowand in de Emaushof bij het stadhuis van Nijmegen. Daar hebben alle slachtoffers van het bombardement een naam en gezicht gekregen. Begin september zijn de fotowanden hier opgehangen.

Afgelopen jaar organiseerden de vrijwilligers achter de Brandgrens en het wandelboekje ook een bijzondere herdenking. Met enkele tientallen koren en muziekgroepen, vele vertellers en hardlopers met fakkels werd op 21 februari stilgestaan bij de verwoeste dromen van de slachtoffers. Vele duizenden mensen kwamen af op deze herinneringsavond.

Gilde Nijmegen verzorgt nog steeds geregeld wandelingen met extra uitleg langs de brandgrens in de binnenstad.

Het wandelboekje is onder meer verkrijgbaar bij boekhandel Dekker v.d. Vegt, bij de VVV in Nijmegen, de Bastei, het WO2-informatiepunt in de Lindenberg en in het Vrijheidsmuseum in Groesbeek. De prijs per boekje (60 pagina’s) bedraagt 1,50 euro. Het wandelboekje is een initiatief van ontwerper Bregje Jaspers en journalist Rob Jaspers.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding