
Herdenking Market Garden in Willemskwartier
AlgemeenNijmegen - In VZH ‘t Hert aan de Thijmstraat in het Willemskwartier in Nijmegen is vrijdag 27 september om 13.00 uur een herdenking in het kader van Market Garden 75 jaar geleden. Daarna is er een herdenking op het Beetsplein en bij De Muur, het oorlogsmonument op de Spieghelhof.
In ‘t Hert wordt in een korte eenakter het dagelijks leven in een schuilkelder uitgebeeld. Op het Beetsplein worden de zes bewoners herdacht die in het laatste half jaar van de oorlog om het leven kwamen. Bij De Muur leggen schoolkinderen bloemen ter nagedachtenis van alle burgeroorlogslachtoffers in de wijk en de rest van Nijmegen.
Ook tijdens de jaarlijkse herdenking op 27 september in het Willemskwartier wordt stil gestaan bij 75 jaar Market Garden. Toen deze mislukte was het Willemskwartier één van de wijken waar veel geallieerde soldaten bij bewoners werden ondergebracht. Vrijwel dagelijks vlogen er vliegtuigen richting het Ruhrgrbied en weer terug en vielen er bommen en granaten. Er vielen ruim 80 burgerslachtoffers. Vanaf die tijd verbleven bewoners veelal in de schuilkelders bij Smit-Trafo, het klooster aan de Dobbelmanweg, de kleine met aarde overdekte kelders op Potgieterplein, Ruusbroecstraat en Spieghelstraat of gewoon in de eigen kelder of onder de trap.
Vanaf 13.00 uur wordt na een inleidend woord van Frans Verheijen, de oud-bewoner die in 1944 14 jaar werd, het toneelstuk ‘Wonen in een schuilkelder’ gespeeld door de amateur acteurs Jeroen van de Berg, Saskia Verkade, Màire Diersman, Steven Verberkt en Demi Fokker. Regisseur John Patrick van der Kaa en geluid&licht Bram Allard. Het stuk, geschreven door Jeroen van de Berg, is gebaseerd op het oorlogsdagboek van bewoonster Marie van Keeken uit de Pater van Meursstraat.
Daarna begeeft het gezelschap zich naar het dichtbij gelegen Beetsplein. Daar worden naar voorbeeld van de herinneringsplaatjes in het centrum die de grens van de brand op 22 februari aangeven, door kinderen van BS Het Kleurrijk herinneringsplaatjes aangebracht bij de nummers 5, 6, 11, 12, 19 en 32 waar in de periode september ‘44 - maart ‘45 zes bewoners om het leven kwamen. Dat de echte bevrijding dichtbij was, wordt bezongen door de vrouwen van Afternoon Delight die de bekende bevrijdingsliedjes ten gehore brengen.
Na een korte wandeling wordt op de hoek van Spieghelstraat en Spieghelhof, vlakbij oorlogsmonument De Muur, stil gestaan bij het eerste burgerslachtoffer van deze frontstadperiode in het Willemskwartier, Annie van Bergen, lezen kinderen van de basisschool gedichten voor en leggen bloemen bij het monument.
Facebook: willemskwartiernijmegen.







