Van middeleeuwse meesters tot literatuur: Nijmegen zet cultuur op de kaart

Algemeen Kort nieuws

NIJMEGEN - Aan de Burchtstraat krijgen de gebroeders Van Lymborch een prominente plek en vlak bij de Stevenskerk komt een muurschildering met een tekst van Tessa de Loo. Beide kunstwerken worden in oktober feestelijk geopend.

“Deze twee nieuwe kunstwerken geven bijzondere plekken in de Nijmeegse binnenstad een nieuw gezicht. Ze maken de stad mooier en brengen tegelijkertijd de rijke cultuur en geschiedenis van Nijmegen onder de aandacht”, laat de gemeente weten.

Van kwetsbare gevel naar bijzondere plek

“Met kunst in de openbare ruimte kan een gewone of kwetsbare plek een bijzonder gezicht krijgen. De gemeente wil de stad op verschillende plekken mooier en aantrekkelijker maken en zoekt daarbij waar mogelijk naar een verbinding met het verhaal en de geschiedenis van Nijmegen. Dat levert deze oktober twee bijzondere resultaten op.”

Aan de Burchtstraat brengt een nieuwe muurschildering het verhaal van de middeleeuwse gebroeders Van Lymborch terug in het straatbeeld. Vlak bij de Stevenskerk krijgt de Nijmeegse literatuur in de vorm van een muurschildering met tekst van Tessa de Loo een eigen plek.

“Nijmegen heeft een rijke geschiedenis. Met deze twee muurschilderingen geven we Nijmeegse verhalen een prominente plek in de stad. Niet in een museum, maar gewoon op straat zodat iedereen die er langs loopt ervan kan genieten”, aldus Charlotte Brand, wethouder Erfgoed.

“De twee projecten laten zien hoe kunst kan bijdragen aan een aantrekkelijke openbare ruimte en tegelijkertijd de verhalen van Nijmegen zichtbaar kan maken. Dat past bij de ambitie van Nijmegen om cultuur een belangrijke plek te geven in de stad. Ook met het oog op de ambitie om Culturele Hoofdstad van Europa te worden, laten de projecten zien hoeveel cultuur, geschiedenis en verhalen er in Nijmegen te ontdekken zijn.”

“De plekken waren bovendien gevoelig voor graffiti. Door er een aantrekkelijk en passend kunstwerk te maken, krijgen de plekken een nieuw gezicht en wordt tegelijkertijd nieuwe graffiti tegengegaan.”

Muurschildering Gebroeders Van Lymborch aan de Burchtstraat

Aan de Burchtstraat 81 is een nieuwe muurschildering gerealiseerd over de gebroeders Van Lymborch. Kunstenaar Gerco van Studio Hartebeest maakte een eigentijdse interpretatie van het werk van de wereldberoemde Nijmeegse broers. De muurschildering geeft deze plek in de binnenstad een nieuw gezicht en brengt het verhaal van de gebroeders Van Lymborch terug in het Nijmeegse straatbeeld.

De locatie sluit aan bij de geschiedenis van de broers. Zij groeiden op in Nijmegen en leerden het schildersvak in het familieatelier aan de Burchtstraat. Later werkten zij in Frankrijk aan onder andere de beroemde getijdenboeken Les Belles Heures en Les Très Riches Heures. Vlak bij de muurschildering bevindt zich het Maelwael Van Lymborch Huis.

Muurschildering bij de Stevenskerk

Aan de Geert van Woutrappen, vlak bij de Stevenskerk, komt een muurschildering met een tekst van Tessa de Loo uit haar boek ‘Stad in je hoofd’. Het ontwerp is van Sharon Geschiere en bevat subtiele iconen en verwijzingen naar Nijmegen. Met deze muurschildering krijgt de Nijmeegse literatuur een zichtbare plek in de openbare ruimte.

De plek en tekst zijn geselecteerd door Stichting Het Literaire Baken. De locatie speelt een rol in ‘Stad in je hoofd’ en komt al aan het begin van het boek voor. Daarmee sluit de muurschildering, oftewel het Literair Baken, direct aan bij de plek waarnaar de tekst verwijst.

De gevel was bovendien al langer in beeld bij het Meldpunt Graffiti. De gemeente en Stichting Het Literaire Baken kwamen ongeveer anderhalf jaar geleden met elkaar in gesprek, waarna de plannen voor deze plek samenkwamen.