
Het Nijmegengevoel
AlgemeenDe zomervakantie zit er weer op en iedereen is weer volop aan het werk, aan het studeren of naar school. Veel van de beperkingen die we voor de vakantie hadden, zullen we nog even moeten volhouden. Gelukkig is er regelmatig ook ruimte voor andere zaken. Zo was ik er trots op afgelopen week een boek over het Nijmegengevoel in ontvangst te mogen nemen. Een feestelijk moment en een zeer Nijmeegs gebeuren.
Professor Dolly Verhoeven schreef dit boek en overhandigde mij het eerste exemplaar. Zij heeft de laatste jaren veel gedaan om de Nijmeegse geschiedenis op vele punten zichtbaarder en herkenbaarder te maken en dichterbij mensen te laten komen. Dit boek is ook weer een feest van herkenning voor echte Nijmegenaren. Het is mede gebaseerd op interviews met mensen die hun hart aan onze stad hebben verpand.
Maar wat is dat Nijmegengevoel nu precies? Het antwoord op die vraag is moeilijk te geven. De ouderen onder ons zullen het over het Roomse Nijmegen hebben, de jongeren wellicht over het Rode Nijmegen. Maar er is zoveel meer. Nijmegen is niet Rooms en/of Rood. Het Nijmegengevoel gaat dieper en is diverser.
De laatste 20 jaar is de samenstelling van onze stad enorm veranderd, veel meer dan in de decennia daarvoor. Nijmegen is sterk uitgebreid, er zijn nieuwe mensen van buitenaf in onze stad komen wonen. Van deze laatste groep blijft een aanzienlijk deel langer in Nijmegen dan ze wellicht zelf verwacht hadden. Na een studie of als voormalig vluchteling bijvoorbeeld. En allemaal dragen zij bij aan Nijmegen. En ook zij zijn Nijmegenaar, voelen zich Nijmegenaar en zijn trots op Nijmegen. Hierdoor blijft de stad voortdurend veranderen. Er zitten dan ook vele kanten aan het Nijmegengevoel.
En dat is een goed teken, want een stad die altijd dezelfde identiteit zou behouden, loopt het gevaar in zichzelf gekeerd te raken en zich te vervreemden van ontwikkelingen. En dat is in Nijmegen absoluut niet het geval. Old city, young vibe zeggen we over onze stad en dat is een rake typering. Nijmegen is een stad in beweging, die leeft en bruist, zelfs in tijden als deze.
En het Nijmegengevoel? Dat hebben duizenden van ons, en voor de een betekent het wat anders door de ander. Dat het er is, dat is ons geluk. Want als je ergens een gevoel voor hebt, zet je je er ook voor in. En dat zie ik gelukkig dagelijks bij veel Nijmegenaren om me heen.
Reageren op deze column? Mail secretariaatburgemeester@nijmegen.nl







