
Beleef Romeins Nijmegen tijdens Limes Festival
AlgemeenNIJMEGEN - Zeven dagen lang staat het Valkhof in het teken van de rijke Romeinse geschiedenis in Nijmegen. De vorig jaar tot UNESCO Werelderfgoed uitgeroepen Limes staat centraal: de oude grens van het Romeinse Rijk.
Met het Limes Festival bieden de Gemeente Nijmegen, de Radboud Universiteit en Museum Het Valkhof geschiedenisliefhebbers een publieksalternatief voor het internationale LIMES Congress dat tegelijk in Nijmegen plaatsvindt.
Van 21 t/m 28 augustus bieden zij een uitgebreid programma van mini-colleges, workshops en historische wandelingen over de Romeinen. En in het Valkhofpark ontmoet je ze op zaterdag 27 en zondag 28 augustus in levenden lijve.
Uniek verleden
Het Rijk van Nijmegen heeft een uniek verleden. Romeinse soldaten vestigden de stad ‘Noviomagus’ en de omgeving groeide uit tot druk handelsgebied. Tot op de dag van vandaag vinden we sporen die hier getuige van zijn.
Vorig jaar werd de Neder-Germaanse Limes (uitgesproken als Liemès) uitgeroepen tot UNESCO Werelderfgoed. Maar toch blijft het moeilijk om voor te stellen hoe Romeinen hier leefden en werkten, vochten en veroverden. Wat trok hen aan om juist hier een grote stad te stichten? Hoe was het voor de Romeinen in deze omgeving?
Valkhofkwartier
Extra bijzonder is dat de 25e editie van het LIMES Congress van zondag 21 t/m zondag 28 augustus in Nijmegen plaatsvindt. Het congres verbindt internationale academici op het gebied van Romeinse geschiedenis. De Gemeente Nijmegen, Radboud Universiteit en Museum Het Valkhof zien dit als uitgelezen kans om de geschiedenis ook voor niet-kenners tastbaar te maken.
Het LIMES Congress vindt plaats in de Lindenberg en het Limes Festival in en rond het Valkhofpark, met Museum Het Valkhof en De Bastei als hoofdlocaties. Daarmee wordt het Valkhofkwartier, met het park als verbindend middelpunt, een ontmoetingsplaats van kenners en leken, en van internationale en lokale belangstellenden.
Programma
Tijdens het Limes Festival is er van 21 t/m 28 augustus voor volwassen en kinderen een uitgebreid programma met per dag een ander Romeins thema. Iedere ochtend start met een lezing, gevolgd door experts die bij belangrijke Romeinse werken deskundige uitleg geven (’Verhaal op zaal’). Tussendoor geniet je van een verse Romeinse lunch.
In de middag volgt een special: een excursie naar een bijzondere Romeinse plek. Daar strijkt ook de ArcheoHotspot neer, een mobiele plek waar je zelf even archeoloog bent. En op 27 en 28 augustus verandert het Valkhofpark in een Romeins dorp.
Zo volg je een mini-college van Stephan Mols (bijzonder hoogleraar Geschiedenis van Nijmegen aan de Radboud Universiteit), prikkel je de zintuigen bij een smaakvolle belevenislezing van Eet!Verleden, bezoek je een kinderworkshop in De Bastei of sluit je aan bij een rondleiding door Tempel/Kerkmuseum in Elst. Vrijwel alle activiteiten zijn gratis toegankelijk.
Check intonijmegen.com/limes voor meer informatie.














