Experimenteel diner in Besiendershuis

Algemeen Kort nieuws

NIJMEGEN - In juni 2023 beginnen vier jonge kunstenaars met een bijzondere residentie in het Besiendershuis. Alles staat in het teken van een culinair experiment. Geïnspireerd door de god Saturnus en de bijbehorende feesten, de Saturnaliën, verzorgen zij een speciaal diner, met aansluitend een expositie.

Tijdens de Saturnaliën werden de slaven door hun meesters behandeld als gelijken: ze mochten de kleding van hun meesters dragen en werden bediend. De feesten duurden variërend van enkele dagen tot zelfs een volledige week. Tijdens die periode werd het dagelijkse leven platgelegd, handel drijven werd niet toegestaan en scholen waren gesloten. In plaats daarvan stonden de feesten in het teken van drank, eten, (gok)spellen, dans en zang. Lekkernijen zoals vijgen, noten en dadels waren er in overvloed en werden over de mensen gestrooid.

De feesten stonden in het teken van het eren van Saturnus, de god van de tijd, rijkdom, landbouw en het uitgezaaide graan. Met de feesten vierden men de oogst en de welvaart die hun land hen had gebracht. Tevens werd ook het einde van het landbouwjaar gevierd. De eerste keer dat er rituelen rondom het feest plaatsvonden was waarschijnlijk rond 500 voor Christus.

Geïnspireerd door deze feesten willen de kunstenaars Bob Kraaijeveld van Hemert, Frijke Coumans, Marc Elisabeth en Niko Demoed in het Besiendershuis in Nijmegen meer dan 2500 jaar later een nieuwe editie organiseren. Ditmaal een eigentijdse versie waarin zij op eigen wijze de oogst en de welvaart willen vieren. Terwijl de hedendaagse overvloed haast zo vanzelfsprekend is geworden, dat een viering onzinnig lijkt, willen de vier kunstenaars met een speciaal vormgegeven diner het tegendeel benadrukken.

Het zal een diner worden waarbij alle gasten op gelijke voet met elkaar komen te staan: opgaand in het evenement, ontdaan van hun verschillen, zonder enig idee wat hen te wachten staat. Het menu zal tijdens de drie weken durende residentie worden samengesteld. Zowel de bediening als de elementen op en rondom de dinertafel worden zodanig vormgegeven dat ze bijdragen aan een unieke culinaire en culturele ervaring. 

Voor het diner op maandagavond 19 juni in het Besiendershuis is beperkt plek. Deelname inclusief eten en drinken kost €30. Durf je het experiment aan en wil je een uitnodiging ontvangen? Stuur dan een mail naar reserveringbesiendershuis@gmail.com 

Toegankelijk voor publiek is de expositie ‘Saturnus’ die voortkomt uit het diner: op donderdag 22 juni tussen 14.00 en 22.00 uur in het Besiendershuis aan de Steenstraat 26 in Nijmegen

www.besiendershuis.com