
Donkere dagen
AlgemeenHet is alweer een tijdje vroeg donker ’s avonds. En inmiddels zijn ‘de donkere dagen voor Kerst’ aangebroken. Als je ’s avonds op pad bent, zie je dat al heel wat Nijmegenaren hun huis, voortuin of balkon hebben versierd met feestelijke verlichting. Maar deze tijd brengt helaas niet alleen gezelligheid. Het donker trekt ook zaken aan die het licht niet kunnen verdragen.
Zo hebben in de afgelopen weken een aantal heel nare (gewapende) overvallen plaatsgevonden in supermarkten aan de Sint Jacobslaan, de Hatertseweg en in de Meijhorst. En onlangs zijn ook enkele telefoonwinkels overvallen, een ervan zelfs op klaarlichte dag overigens.
Als zoiets gebeurd is, ga ik - als het kan - even langs bij de medewerkers die het mee hebben gemaakt, om te horen hoe het met ze gaat. Want ik weet dat zoiets een hele grote indruk op mensen maakt en dat sommigen er nog best lang last van kunnen hebben. Wie erachter zit en of er een verband is, is nog niet bekend op dit moment. De politie doet onderzoek.
Nijmegen is hierin helaas niet uniek, al verschilt het ene jaar nog wel eens van het andere qua hoeveelheid inbraken en overvallen in de donkere periode. En vanuit de gemeente en met politie en handhaving doen wij van alles om te zorgen voor een veilige stad.
Maar misdaad is van alle tijden, dat gaan we niet tegen met preventiebeleid, surveilleren en handhaving alleen. Zoals bij alle maatschappelijke problemen is het nodig dat iedereen een oogje in het zeil houdt. En dat ook ondernemers en werknemers elk jaar weer blijven nadenken over wat er kan worden gedaan om de kans te beperken. Zo maken we onszelf weerbaarder tegen de mensen die kwaad in de zin hebben.
Zo is mij wel opgevallen dat er vaak vooral jonge mensen in de winkel staan. Weten zij wat ze moeten doen bij een niet-pluis gevoel, of als het daadwerkelijk gebeurt? Is de beveiliging van de winkel op orde? En moet er in die stillere, donkere uren later op de avond niet juist iemand met meer ervaring, of zelfs een beveiliger vooraan in de winkel staan?
Dit is ook weer een reminder voor ons allen om na te denken of we ons huis of bedrijf zo goed mogelijk beveiligd hebben tegen inbrekers. Want ook al is het aantal woninginbraken al jaren laag, toch zien we in de donkere dagen wel weer een toename. Dat vraagt om wat extra waakzaamheid.
Wanneer u meer weet over de overvallen, of als u een verdachte situatie in uw wijk of rondom winkels opmerkt, aarzel dan niet en bel de politie. Zo maken we samen de stad veiliger.















